23. maturitní téma - zobrazování optickými soustavami

2. března 2012 v 19:42 | Miky |  Z témat maturitních.
Jak jsem viděla nekonečno


V zásadě nemám nic proti fyzice. Mechanika mě baví, astrofyzika je příjemným zpestřením bezesných nocí a elektrostatika je něco jako můj denní chléb. Sinusový průběh kmitání dokážu namalovat se zavřenýma očima s přesností na setinu periody a jsem schopna určit rychlost blížícího se auta podle frekvence. Přijde-li však na řadu optika, neznám bratra.

Nemám ráda záhady. Vadí mi, když něco nevím a leze mi na nervy, když něco nemůžu vidět či ještě hůř - zachytit na stínítko. Je tedy nad slunce jasné, že s vypuklým zrcadlem jsem na nože. Několikrák o mě kdosi prohlásil, že jsem flegmatik s nenapravitelně konzervativními sklony. No, to se dotyčný asi nikdy nesetkal s vypuklým zrcadlem a jeho neoblomnou zatvrzelostí. Ať se snažím, jak se snažím, ať dupu a nadávám či ne, tohle proklaté zrcadlo si prostě pořád stojí na svém. Akorát na mě posměšně poulí ten svůj vrchol a chrlí jeden neskutečný obraz za druhým. Budiž mu přičteno k dobru, že když už ne jeho povrch, tak alespoň jím vytvořený obraz je přímý.

Kam se ovšem hrabe zrcadlo vypuklé na zrcadlo duté. Jeho tvar mističky na mléko bych byla ještě ochotna akceptovat, ale ta nerozhodnost! Cožpak je nějaký chameleon, aby mohlo měnit své vlastnosti jak se mu zlíbí?
Obraz jednou zmenšený, podruhé zvětšený, potřetí stejně veliký a pro větší efekt stále v pozici vzhůru nohama. V jeho prospěch můžu přičíst snad jen to, že skutečnost si vzalo k srdci - tedy až na ten případ s nekonečnem. To se mi opravdu hrubě nelíbí.

Jak mám ovšem věřit v existenci něčeho tak neuchopitelného, jako je nekonečno a o to více v případě, že do nekonečna zobrazuje něco tak nespolehlivého jako je duté zrcadlo. Je to sázka do loterie, ale co kdyby.... Jak asi takové nekonečno vypadá? Jakou má asi barvu? Je kulaté? Hranaté? Nebo snad šišaté?
Nad tím, jak asi nekonečno vypadá jsem hloubala nezanedbatelné množství času. A pak mě to napadlo.

Vsadila jsem na jasnou stálici mezi zrcadly - zrcadlo rovinné. Zrcadlo rovinné je mezi svými druhy známo jako rozvážný jedinec, co to má vlavě v pořádku. Spolupráce s ním je ve všech směrech naprosto bezpečná a bez jakýchkoli zvratů. Přímo dopadající paprsky se odráží jak se sluší a patří pěkně rovnoběžně a hlavně - protínají se v nekonečnu.

Ale víte, někdy je lepší nechat zajíce v pytli a nedráždit hada bosou nohou. Může se to vymstít. Ale já chtěla vidět nekonečno tak zoufale, že jsem nedbala radám starších a zkušenějších. Stoupla jsem si tedy mezi dvě velká rovinná zrcadla a spatřila nekonečno.

A teda povím vám - nic moc.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Amia | Web | 3. března 2012 v 15:31 | Reagovat

Vážně? Já nekonečno ještě neviděla, ale žila jsem v přesvědčení, že je zajímavé alespoň nějak.¨
Hm, zeptám se Chucka Norrise - ten do něj umí napočítat, pravděpodobně ho i viděl

2 Miky | Web | 5. dubna 2012 v 10:49 | Reagovat

[1]: jej, tak to promiň, nechtěla jsem ti tuhle představu brát - ale Chucka se zeptej, třeba se mu nekonečno líbilo :)

3 Amia | Web | 20. července 2012 v 10:23 | Reagovat

[2]: Jen klidně ber, já se poučím ráda :)

A Chuckovi se nelíbilo, prý bylo moc rozlehlé ;D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama