kámen láme zuby

10. prosince 2010 v 22:17 | Miky |  Z kultury.
Ani vám nevím proč, ale pokaždé, když se náš autobus vypraví směrem jakéhokoli pražského divadla, žačne pršet. Taková tradice už se z toho stala a každý to bere jako hotovou věc, ale vždycky se najde někdo, koho to vyvede z míry. (A když ně, hrdě ho zastoupím.)
Před dvěma týdny, divadlo Na Prádle, Obchodník s deštěm.
Jak příhodný název že? Ač nám by se dozajista více hodil Obchodník se suchem, který ne a ne se dostavit. Nebylo možné na něj déle čekat a tak nás profesorstvo vyhnalo do krutého a mokrého deště. Ale kde že to divadlo vlastně je? Zákeřná otázka a ještě zákeřněkší odpověď. "Jestliže toto není ono, musí to být to druhé. Tahle dvě se mi vždycky pletla", prohlašuje s úsměvem vůdkyně akce. Zdárně jsme našli cíl cesty a byl tak akorát čas na jídlo. Marně vzpomínám na poslední stravu - školní oběd. Asi není na co vzpomínat.
 Praha je krásná. Praha je krásná. Praha je nejkrásnější - s plným žaludkem. Klopítajíc po kočičích hlavách a zmoklá jako slepice pocházející se po Karlově mostě. Měli jste to potěšení někoho takového potkat? Ano, byla jsem to já.

A k divadlu samotnému? Klasická hra v podání skvělých herců versus příšerně nepohodlné židle a bolavá záda. Těžký to život sportovce, ale hra vyhrává. Vnitřek divadla působil pozitivně, diváci působili pozitivně a obcodník, co zapomněl déšť doma byl taky pozitivní. Zase po dlouhé době jsem se vracela domů spokojená, leč strašně unavená a vydeptaná představou, že druhý den odlétám do Paříže (o čemž pohovořím někdy v budoucnu).
A jako obvykle nezůstanu jen u jednoho představení - divadla totiž chodí v hejnech.
Středa, divadlo Litera, Kámen a Bolest.
Pršelo. To není žádná novinka. Pokud je odjezd v 16.00 a vyučování končí v 15.50, může tu nastat menší časový pres. Nastal. A ne jednou. Cesta normálně trvající půl až třičtvrtě hodiny se zvrtla na hodiny tři. Přítomní pánové se rozhodli rozseknout ponurou náladu historkami ze zákulisí a musím říci, že docela úspěšně. Ano, všechny je znám, jelikož jsem u většiny byla přítomna osobně, ale nikdy není ke škodě si osvěžit paměť. Je to s námi už opravdu špatné, vzhledem k tomu, že vzpomínáme na staré dobré časy se starým známým sentimentem ve hlase.
Po hodné chvíli strávené na stejném místě dálnice (mimochodem je s podivem, že tam autobus nepřimrzl nabo alespoň nevyseděl důlek) se usoudilo, že představení asi nestihneme. "Tak ať nám něco sehraje sexta!" Zvolal nějaký osvícenec, který byl naštěstí včas umlčen. Sexta se necítí býti dostatečně umělecky na výši. Ha to tak. Jsme ještě níž než pod výší. Je to horší než kdy jindy a ještě zesílené faktem, že do scének majících se uskutečnit příští týden jsme se uvrtali sami se slovy vždyť to loni nebylo tak strašné. Letos bude, to mi věřte.
Abych se vrátila. S velikým úspěchem jsme se naprosto vyčerpaní dokodrcali na Černý most, kde jsme naskákali do metra a posléze do tramvaje. V divadle, kam jsme dorazili o 45 minul déle, na nás milostivě čekali.
Divadlo Litera je nádherné. Vlastně je to kostel sv. Vavřince a celé hře dodával tajuplný nádech oné doby, ale i přes to... Proč psal český spisovalel o Itálii? Proč to vůbec psal? Někdy mi stěžejní informace unikají. Nemůžu se ubránit pocitu, že Kámen a Bolest je naprosto... (doplňte sami dle libosti). Ale snad to bylo více než častým kručením v břiše všech přítomných, které tomu, pravda, značně ubíralo na vážnosti.

A tak tedy s vážnou tváří a brýlemi na nose přeji dobrou noc a možná, ale opravdu jen možná eh. Chtěla jsem říct sladné sny, ale nějak mi to nejde přes zuby. Asi se holt opravdu nezměním.
Má liška dává dobrou noc a jají majtelka se ubírá do světa Saturninova.jen technická - náhoda tomu chtěla, abych viděla svůj design na jiném monituru než na svém a nešlo to tak úplně dobře, mohli bysle se tedy prosím vyjádřit v anketě? :) díky
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Design se zobrazuje....

ok 87.5% (7)
divně (jak divně?) 12.5% (1)

Komentáře

1 Amia | Web | 16. prosince 2010 v 20:31 | Reagovat

Tak to vás lituju že nesněžilo. počkej, jaktože nesněžilo? Všude chumelenice a vy jedete v dešti. Jó, dodává to cestě na návštěvu divadla ještě ponuřejší tón, který ovšem možná mohl být rozprášen divadelními komediemi. Ne? Tak snad příště :)

Páni, nějak melu. Chytám tvůj způsob, bohužel špatně nepatřičně nesouvisle nepochopitelně a ještě jednou špatně. To nic. Možná se to někdy v budoucnu zlepší.
V dalekém budoucnu.
A nebo taky ne.

2 Miky | 20. prosince 2010 v 18:38 | Reagovat

[1]: to byl zrovna ten deštivý týden, co všechno tálo. Stejně byla obleva právě proto, že jsme jeli do divadla :D

a nebude to tím, že já píšu nesouvisle, nepochopitelně a špatně? :D asi bych se nad sebou měla zamyslet nebo takhle zkazím víc lidí :)

3 Amia | Web | 16. ledna 2011 v 16:55 | Reagovat

[2]:  Ne, tím to určitě nebude. Ty píšeš právě moc dobře, ale já, jako v každém případě podvědomého napodobování, to dělám přesně tak aby to bylo špatně  XD ;)

4 Miky | Web | 23. ledna 2011 v 19:21 | Reagovat

[3]: och díky, *červenám se*
ale pochybuji, že to jde dělat šatně ;D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama